Оваа билка спречува раст на клетките на туморот,лекува рак, епилепсија, дијабетес, висок крвен притисок, мигрена главоболки, артериосклероза …

 

Ова растение, во народната медицина се користи со векови. Совршен лек е за рак и епилепсија, потоа за атеросклероза, висок крвен притисок, мигрена, шеќерна болест, ја подобрува плодноста,  и овозможува подобра работа на срцето …at

Бела имела или VISCUM ALBUM, е билка која се користи со векови во народната медицина, односно се споменува кај нордиските и келтските народи, тие верувале дека таа има чудни особини во лекувањето на разни болести.

Белата имела, има многу широка примена во лекувањето на ракот поради лектините кои делуваат како цитостатик и спречуваат понатамошен раст и развој на клетките на туморот, докажано од страна на бројни истражувања.

Исто така, таа е одлична за подобрување на имунитетот, особено се препорачува за лица на хемотерапија, бидеќи имелата 80%  ги намалува несакани ефекти на терапијата, па затоа се препорачува во третманот на ракот.

Подготовка:

  1. Прав од исушена и сомелена имела (билка и лисја), се зема со вода двапати (прав земајте со врвот на нож)
  2.  Лажичка сушени имела додадете во 2 дл топла вода, и нека отстои најмалку 3 часа. Смесата која ќе се добие, пијајте ја, половина наутро за време на доручек, а остатокот вечерта, пред спиење.
  3. Шест лажичка имела, се стави во 6дл ладна вода, а потоа се остава да отстои околу 8 часа. После тоа, се пие во текот на денот – без шеќер.
    ВАЖНА НАПОМЕНА:

Бобинките на имелата не треба да се зема преку уста, бидејќи тие се отровни, предозирање може да предизвика тешко повраќање. Имела не може да ја користат бремени жени и жени кои дојат своите. Имела не може да користат лица ако веќе користат лекови за срце. Не може да се користи имела со даб, бидејќи таа е многу отровна, а може да ја препознаете по нејзините карактеристично жолта бобинки.Не е дозволено превземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот Здружение ЕПИЛЕПСИЈА МАКЕДОНИЈА
Tweet about this on TwitterEmail this to someoneBuffer this pagePin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInShare on VKPrint this page

Comments on Facebook

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.